Çocuklarda Büyüme Geriliği

7 sene önce tarafından yazılmıştır.

boy 2Her canlının yaşam seyrinde varolan büyüme, çocuklarda hem boy hem de işlevsellik olarak ikiye ayrılır. Anne karnında başlayan bu yolculuk, ergenlik dönemin sonuna kadar sürer. Bu süre sonunda çocuğun boyu ve işlevselliği nihayi duruma ulaşır. Bu süreç çocukların sağlık durumlarını da en iyi yansıtan süreçtir. Büyüme seyrinin izlenmesi çocuğun gelişiminin de takibi açısından büyük önem taşır. Bu izlem, doktorların olduğu kadar anne ve babaların da görevlerinden biridir.

Çocuklar Nasıl Büyür?

Çocuklarda büyüme; kemiklerin uç kısımlarındaki büyüme plaklarının gelişmesi ile sağlanmaktadır. Bu gelişme genetik faktörler, beslenme ve hormonlardır. Genetik faktörler anne babadan geçen genlerin etkilenmesi ile oluşur. Ülkemizde genel olarak geçerli olan bu etken nedeniyle çoğunlukla kız çocukların boyu anne kadar, erkek çocukların boyu ise babaları uzunluğunda olur. Bir diğer önemli etken olan beslenme ise özellikle ilk iki yaşta olmak üzere bütün yaşlarda büyümeyi etkiler. Yetersiz beslenmenin en önemli bulgusu boy kısalığıdır. Büyümeyi sağlayan son faktör olan hormonlar da boy uzunluğunu etkileyen faktörler arasında yer alır.

Çocuklarda Büyüme Süreçleri

Büyüme esas olarak üç döneme ayrılır. İlk dönem doğumdan iki yaşına kadardır. Bu dönemde büyümeyi en çok etkileyen faktör beslenmedir. Büyümenin ikinci evresi ise; iki yaş ile ergenlik dönemidir. Bu dönem de büyüme hormonu önem kazanmaktadır. Son büyüme dönemi ise ergenlik dönemidir. Bu dönemdeki büyümeyi cinsiyet hormonları düzenlemektedir. Her çocuk bu dönemleri ve kendi büyüme eğrisini izleyerek büyümektedir.

Çocukların Boyları Tahmin Edilebilir mi?

Çocukların büyüme hızları yaşlarına göre değişmektedir. Yenidoğan bir bebeğin boyu ortalama 50 cm dir. Bebekler ilk yılda 25 cm, ikinci yılda 10 cm uzarlar. Daha sonra yıllık büyüme hızı giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7 cm, 5-6 yaş arasında yılda 6 cm, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar yılda 5 cm uzamaktadır. Ergenlik döneminde ise “büyüme patlaması” olur ve bu dönem boyunca kızlar ortalama 15 cm, erkekler 20 cm uzar. Bu uzun işlemlerin yanı sıra ortalama çocuklarınızın boylarını şu şekilde hesaplayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki formüller kullanılmaktadır:

Tahmini boy(kızlar için): Anne boyu+(baba boyu-13) /2

Tahmini boy(erkekler için): Baba boyu+anne boyu+13/2

Boy Kısalığı Nedir?

Büyüme geriliği veya boy kısalığı çocuğun boyunun yaşına göre normalden düşük olması anlamına gelir. Bir çocukta boy kısalığının olup olmadığını saptamak için öncelikle boyunun doğru bir biçimde ölçülmesi daha sonra da ülkemiz için geçerli boy standartlarıyla karşılaştırılması gerekir. Bu standartlara göre boyu %3’ün altında olan bir çocuğun boyu kısa demektir. Ayrıca rrgenlik öncesi dönemde yılda 4.5-5 cm’den daha az büyüyen çocukların da gelişim geriliği olmasından şüphe edilmesi gerekir.

Boy Kısalığının Tedavisi Nedir?

Boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisi boy kısalığı nedenine göre planlanır. Boy kısalığının tıbbi tedavisi olarak büyüme hormonu kaynaklı boy kısalığının tedavisi mümkündür. Büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı olan çocukların boyları büyüme hormonu verilerek yeterli ölçüde uzatılmaktadır. Ancak hangi sebep kaynaklı olursa olsun boy kısalığı tedavisinde uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerden biri de Uzamax’tır. İçerisinde yalnızca doğal bitki özleri barındıran Uzamax, her yaştan her sebeple oluşan boy kısalıkta boy uzatıcı etki göstermeye fayda sağlamaktadır. Uzamax boy uzatıcı ile siz de her yaştan çocuğunuzun boyunu güvenle uzatmaya yardımcı olabilir, çocuğunuzu daha uzun boyu ile geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Uzamax Avrupa Sipariş

Ücretsiz Kargo

149 TL Üzeri Siparişlerinizde
Kargo Ücretsiz

İade Garantisi

14 Gün İçerisinde Koşulsuz İade Garantisi

7/24 Canlı Destek Hizmeti

Müşteri Hizmetleri
0534 849 00 03

Orjinal Ürüne %100 Destek

Orjinal Ürünlerimizi Güvenle Sipariş Verebilirsiniz

Tüm Kredi Kartlarına Uyumlu

Sitemizden Yaptığınız Alışverişlerde Tüm Kredi Kartlarıyla Güvenle Ödeme Yapabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş

256 Bit SSL Sertifikası ile Güvendesiniz.

Güvenli Alışveriş
Kullanıcı Yorumları