BİLGİ VE SİPARİŞ HATTI:

Boyumuz Neden Uzamaz ?

Çoğumuz boyumuzun kısa olmasından şikayetçiyiz.

Peki boyumuz neden uzamıyor ?cocugumun-boyu-kisa-mi

Bunu 2 kategoride inceleyelim. Kalıtsal hastalıklar ve kalıtsal olmayan hastalıklar.

Kalıtsal hastalıklar yani genetik hastalıklar bireye kuşağından gelen    kronik rahatsızlıklardır. Örnek verecek olursak; ailenin boyunun                  kısa olması,  yapısal boy kısalığı. Bu saydığımız faktörler çocuklarınızın da boyunun kısa kalmasına birer sebeptir.

Kalıtsal olmayan hastalıklar oluşumdan var olmayan fakat zamanla edinilen hastalıklardır. Örneğin; Uzun süren hastalıklar bunun sonunda fazla ilaç kullanımı, Turner Sendromu, Hipotiroidi vb.. Bu saydıklarımız boy uzamasını engelleyen – etkileyen hastalıklardı.

Dikkat etmemiz gereken başka konularda var tabii. Özellikle buluğ cağında olan bireylerin yapması gerekenler; Düzgün beslenme, uyku düzeni, düzenli spor. En çok üzerinde durulması gereken konu alınan vitaminler ve kalsiyumlardır.  Bu vitaminlerin ve kalsiyumların gereksiz olmadığı öğrenilmeli ve  ikisinden de yeteri kadar tüketilmelidir.

Büyümemizin bittiğine inanmak tamamen yanlış bir görüştür. Boy uzamasının bittiği dönemlerden sonra doğru egzersiz yapılırsa boyumuz uzayabilir.

Whatsapp ta Paylaş Telefon Sipariş Hattı Orjinal Mi ?